«

»

אפר 24

לימודי תואר במנהל עסקים

מנהל עסקים הוא תחום לימודים אשר נכנס בעשורים האחרונים לחיינו ברוב תאוצה.
ונדמה כי בכל שנה נוספים עוד ועוד בוגרי המסלול האוניברסיטאי, הן בתואר הראשון והן בתואר השני, כך שלמעשה, תחום לימודי מנהל עסקים הינו מאוד מבוקש כיום ואין לביקוש הזה שום כוונה להיעלם בקרוב. הבה נבדוק מהו למעשה אותו "מנהל עסקים" שהופך אותו לתחום כה פופלרי בקרב נרשמים לאוניברסיטה.

אילו נושאים כולל מסלול מנהל עסקים?

מסלול לימודי מנהל עסקים נכלל בין מקצועות מדעי החברה והוא כולל בין השאר, נושאים כמו מימון ופיננסים, העוסק בפתרונות ניהול כספי של חברה, באשר היא, קבלה של החלטות בנושא ותכנונים כספיים נכונים. כמו כן, נושא משאבי האנוש, הקשור בגיוס עובדים והפעלתם הנכונה בחברה. נושא נוסף שהוא מהווה משקל כבד מאוד בלימודים אלו הוא נושא השיווק והמיתוג של חברה ומוצריה, כמו גם ניהול שוטף של הייצור בחרה וכן ניהול של מאגרי המידע הקיימים. למעשה, ניתן לומר שמנהל עסקים נוגע בתחומים רבים, החל מכלכלה, שיווק ופרסום, סוציולוגיה, מיחשוב, משפטים, תעשייה ועוד.

תואר ראשון במנהל עסקים

לימודי תואר ראשון במנהל עסקים קיימים כמעט בכל אוניברסיטה בארץ, הן כמסלול למנהל עסקים והן כמסלול לימודי ניהול, לרבות במכללות פרטיות. תנאי הקבלה לתואר הראשון משתנים מגוף לגוף, אך ברוב האוניברסיטאות נדרש ממוצע בגרות בציון גבוה שך מעל ל-85,  וכן ציון פסיכומטרי של 600 ומעלה. לרוב נמשכים הלימודים כשלוש שנים בממוצע, אם כי ישנם מסלולים ארוכים יותר. עם סיום הלימודים, ניתן להשתלב בחברות רבות ואף להגיע לתפקידים בכירים.

תואר שני במנהל עסקים

עד לפני מספר שנים, לימודי תואר שני במנהל עסקים היו נפוצים פחות מלימודי תואר ראשון, אך כיום, נגישים הם לכל בוגר תואר ראשון, בכל תחום כמעט, להמשיך למסלול לימודי תואר שני במנהל עסקים, בין אם הוספה של לימודי השלמה ובין אם ללא לימודי השלמה, לבוגרי תואר מאותו התחום. לימודי תואר שני מעניקים לבוגריהם לא רק תעודת מוסמך אוניברסיטה, אלא גם קפיצת מדרגה, לעיתים משמעותית מבחינה תעסוקתית ומבחינת שכר מוצע, ולכן, מנהלים רבים פונים ללימודי תואר שני, לצרכים אלו ואף קיימים מקומות עבודה, אשר מסייעים לעובדיהם, להירשם למסלול לימודי תואר שני במנהל עסקים, על מנת לקדמם ולהפיק תועלת מתפקודם, כתוצאה מכך.

נושאים הנלמדים לתואר שני במנהל עסקים

נושאי הלימוד לתואר השני מתמקדים ברמת לימודים גבוהה יותר בנושאים הקשורים במשאבי אנוש, ץחרות שוק, ניהול פיננסי, דינים וחוקים הקשורים לתחום, ניהול של מערכות מידע ומאגרי מידע, כלכלה ופיננסיים ברמת עומק גבוהה יותר, אתיקה וכללי התנהגות עסקית ועוד מגוון נושאים, הממלאים שךוש שנים אקדמיות בידע רב ושימושי לצורכי ניהול עסק, בין אם עצמאי ובין אם כשכיר שהוא חלק ממנגנון קיים.